YAT KİRALAMA MARMARİS

Yurdumuzun özellikle bazı bölgelerinde iklim şartları denizde seyahate elverişli ortam hazırlamakla beraber, yat kiralama suretiyle tatil yapmayı giderek daha cazip ve uygun hale getirmektedir. Türkiye’de Ege ve Akdeniz’inpopüleritesi başta olmak üzere, denize kıyısı olan iller ve ülkeler arası seyahatler yoluyla, turizm faaliyetlerinde etkin rol oynamaktadır.

Deniz kentlerinde, ilçe ve beldelerinde çeşitli yat firmalarınca gerçekleştirilen organizasyonlar, tutkunlarını, masmavi koylara, keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve turistik yerlere yat kiralama marmaris ile adeta davet etmektedir.

Bulunduğunuz yada tatile gittiğiniz bölgede, ihtiyacınıza uygun yatı bir süreliğine kiralayarak, belki de uzun zamandır hayallerinizi süsleyen tatil fikrini gerçeğe dönüştürebilir, haftalık tur, mavi yolculuk organizasyonlarından faydalanabilirsiniz.

Bunun için kiralama işi yapan firmalara müracaat etmeniz yeterlidir. Bu bir firma, bir tur şirketinin acente yada ofisi olabilir. Bulunduğunuz yere en yakın marina da size bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca internet sitemiz, Marmaris lokasyonunda bölgesel sektör bazında yardımcı olmaya hazırdır.

Tekne yada yat kiralamak istediğiniz takdirde, bilmeniz gereken hususlar, yapmanız gerekenler danıştığınız yetkili kişilerce bildirilecektir. Yine de birkaç noktayı hatırlatmak isteriz.

Her tekne, gulet tekne, yat (detaylarını internet ortamında rahatlıkla inceleyebilirsiniz) belli kriterlere göre oluşturulan fiyat esasıyla kiralanır.

Yatın teknik donanımı, ebatları, kaç kişi ile yolculuk edileceği,  dahil-ekstra aktivite ve yat hizmetleri gibi kriterler, kısaca konsept kiralama bedelinde esas alınır.

Turunuzu başlatmak istediğiniz limanın ve ulaşım şartlarının da tercihinizi yaparken göz önüne alınması gereklidir. Her yatın başlangıç limanı farklı olduğundan ve seçtiğiniz yat, başlama limanı ile uygunluk sağlamayabileceğinden, bunu da önceden belirtmenizde fayda vardır. Organizasyon sizin vereceğiniz bilgiler ışığında daha da rahat gerçekleştirilecektir.

Yat kiralamada sezon, erken rezervasyon önem taşır. Denize açılarak tekne tatili yapmak istediğiniz aylar, sektörde sezon olarak adlandırılır. Sezon fiyatları, Nisan ayında başlayıp Ekim’e kadar devam eden zaman aralığında yapılabilen yolculuklar için önceden belirlenmiştir.

Burada sizin yapacağınız, tatil zamanınızı hangi sezona denk getirmek istediğinize karar vermek ve o doğrultuda ilgili yerlerle iletişime geçmektir. Temmuz-Ağustos-Eylül ayları yüksek sezondur.

Tekne tipi seçiminize gelince; Türk yapımı geleneksel ahşap tekneler, yani guletler; Yat sınıfına giren diğer tip teknelere göre daha hesaplı olduklarından sıkça tercih edilmektedir. Tur, mavi tur rotasını kendiniz de belirleyebiliyorsunuz.

Onlar da kendi grubunda, ekonomik’ten delüks’e uzanan yelpazede ayrıma tâbi tutulmaktadır. İçlerinden biri ihtiyacınız doğrultusunda size hitap edecektir.

Kiralama yaparken ödeyeceğiniz bedel içinde yakıt, su sarfiyatı, personel giderleri, liman vergileri gibi diğer bazı giderler dahildir. Dahil olmayanlardan bazıları, havaalanı transferleri, kara turları gibi …Birçoğunda palet, deniz araçları, olta takımları, kano kullanımından ayrıca ücret talep edilmemektedir.

Yiyecek ve içecekler de ücrete dahil olmayıp, her yatta ayrı menüler sunulur. Tam pansiyon yada her şey dahil şeklinde iki çeşit uygulama göze çarpar. Tam pansiyonda kahvaltı, öğle yemeği, 5 çayı  ve akşam yemeğine ilaveten meyve servisi yapılır. İçecekler ekstra ücretlendirilir.

Her şey dahil sistemde, tam pansiyon hizmeti pek fazla değişmemekle birlikte, buna ek olarak içki, yiyecek ve menü her yatta farklılık gösterebilir. Farka yol açan konsept ve tekne özelliğidir.

Örneğin bazılarında içecekler yatta satıldığı gibi, bazılarında yanınızda getirmeniz serbesttir. Yat kiralarken, bu hususları göz önüne almanız, firma tarafından açıklayıcı bilgilerle donatılmanız önemlidir.

Normal şartlarda haftalık düzenlenen turlardan, kısa süreli faydalanmak isterseniz, talebinizi bu doğrultuda da yapabilirsiniz.

Yüksek sezona denk gelen aylarda bir haftadan kısa süreli imkan bulamayabilirsiniz. Genelde yolculuklar için talep edilen süre bir hafta olduğundan, firmalar, tekneyi bu doğrultuda organize etmektedir.

Yat fiyatları ekipman ve konfor odaklı farklılık gösterir. Ortalama olarak günlük 350 ila 6500 euro aralığında değişen fiyatlarda, farklı bütçelere hitap edecek uygun nitelikte yat bulmak mümkündür.

Yatçılık sektörü sıcak bir sektör. Yatçılar da yeniliğe ve gelişime açık insanlar. İnternet üzerinden yat kiralama ve rezervasyonla, bir hafta konaklayacağınız yüzen evlerden birinde yer almanızı çabuklaştırıp kolaylaştırmak için, tanıtım faaliyetlerini sürdürüyorlar.

Deniz yolunda güvenli seyahat edilebilmesi için tüm olanakların seferber edildiği sektörde binlerce personel görev yapıyor. Tekne ve yatlarda görevli personelin, başka deyişle mürettebatın görev ve yetkileri, tavır ve davranışları, güler yüzlülüğü tatil zevkini arttıran baş unsurlardan birini oluşturuyor.

Tecrübeli kaptanların, denizdeki ustalığı yatların teknik donanımıyla birleşince unutulmaz mavi yolculuklar kusursuz hale geliyor. Rotanız boyunca yol göstericilerinize yardımcı olmak isterseniz, yapmanız ve yapmamanız gerekenleri bilmeniz yeterli olur.

Örneğin, tuvaletleri çöp ve benzeri atıklardan uzak tutmak bunlardan biri olabilir. Yat tam olarak stop durumuna geçmeden denize ani bir atlayışta bulunmamanız gerekliliği güvenliğiniz içindir.  Yine kaptana haber vermeksizin yattan uzun süre uzaklaşmak tehlikeleri beraberinde getirebilir.

Sigara kullanan konuklar için belirtilen yerde sigara içilmesi yine uyulması gereken bir kuraldır. Bu ve daha başka uyarılar, limandan demir almadan önce size anlatılacaktır. Can sıkıcı değil, bilakis can güvenliğiniz için konulmuş kurallar, sizin kadar, beraber yolculuk yaptığınız gruptaki arkadaşlarınız için de önem taşımaktadır.

Bir hafta, on günlük yat tatili için, hayal etmeniz, harekete geçmeniz ve istediğiniz yatı kiralamanız yeterli.  Bu arada gerekenler de yapıldığına göre, mis gibi bir havada, güzelim koylara, adalara yelken açma zamanı.

Turistik gezilerde yeni keşifler, tarihi yerlerde medeniyetlere bakış, çevrenin ve doğanın nimetlerinden faydalanarak eşsiz seyir keyfi, arkadaşlarınızla, akrabalarınızla geçireceğiniz unutulmaz anılar, hatıra defterinizde özel yer tutacak detaylar… Fotoğraf makinenizi kullanmak için daha güzel bir atmosfer olabilir mi…

Üç güzel mevsim, üç tatlı keyif… Farklı yatlar, farklı detaylar… Bahar, yaz yada sonbahar ne fark eder, deniz tutkunları için en güzel aylar… Bir arkadaş grubu oluşturun, yatınızda konaklayın… Yeni sezon için yat kiralama marmaris, bunu şimdiden bir düşünün isterseniz… Rüya gibi yolculuklar yat kiralama marmaris ile gerçek oluyor…

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL05rN1JJc3Vram5NP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==